Zmatek nad zmatek

18.06.2013 10:06

 

Tak by se dala popsat politická situace v naší zemi. Nechci zde podat hlubokou analýzu zatčení lidí kolem předsedy vlády, spíše to berte jako takovou úvahu. Je těžké se v této kauze vyznat. Přesto však můžeme najít alespoň střípky pravdy.

Co nás může zarazit je velikost této policejní akce. Bývalý prezident Václav Klaus to nazval „tyátrem“. Na Úřad vlády vtrhla policie v kuklách a provedla razii. Kdyby zde byl nelegalní sklad zbraní nebo se vařil pervitin, bylo by to jistě adekvátní. Ale dělat tuto akci kvůli nějakým odposlechům a politickým trafikám, je poněkud udivující. To vše pod dohledem sdělovacích prostředků, které mají více informací než vrcholní představitelé státu. To vše svědčí o tom, že důvody této akce byly pravděpodobně jiné.

Postižena je jen ODS, jakoby korupce nikde jinde nebyla. Celá akce je tedy zaměřena zejména proti předsedovi vlády Petru Nečasovi.

Sdělovací prostředky nás budou krmit dalšími informacemi o vině obviněných. Ale je třeba být opatrný. Nevěřit všemu, co vidíme a slyšíme. Nesmíme se nechat manipulovat, ale měli bychom používat vlastní rozum. Nějak nemůžu uvěřit, že vše je dílo poctivé snahy tajných služeb a policie, které chtějí odhalit korupci a jiné nekalé praktiky kolem předsedy vlády.

Základní otázkou je, kdo za vším stojí. Na tuto otázku je těžké odpovědět. Ale může nám pomoci jiná otázka:

Komu to prospěje?“

Mohlo by to prospět panu Kalouskovi a TOP 09. V posledních průzkumech ODS ve volebních preferencích předstihla TOP 09. Také maskot prezidentských voleb – Karel s čírem - již vyšel z módy. Policejní razie by mohla v předčasných volbách TOP 09 prospět. Zatím se však zdá, že se TOP 09 drží v ústraní. Nemá zájem o konec vlády Petra Nečase.

Pak je zde ČSSD. Ta touží po konci vlády a předčasných volbách, ve kterých by byla pravděpodobně vítězem.

Nezapomínejme také na havlisty, kteří by rádi nahradili parlamentní demokracii, která spočívá v soutěži politických stran, které prosazují zájmy určitých vrstev občanů, režimem elitokracie, tedy vlády samozvaných elit, které by chtěly mít moc, aniž by se ptaly na názor voličů. Už slyšíme hlasy o úřednické vládě (Bělobrádek), která byla oblíbeným tématem bývalého prezidenta Václava Havla.

Tato policejní razie podkopává důvěru občanů v politické strany. Jde na ruku stoupencům „nepolitické politiky“. Možná že odtud vane vítr.

Nečasovu vládu považuji za slabou, ale vždy je lepším řešením než vláda ČSSD. Vláda Petra Nečase nepodpořila návrh zákona o adopci dětí homosexuály. Levicová vláda by se zachovala jinak. Snad pan Nečas tlak ustojí a alespoň rok budeme mít pokoj.

Nevěřím tedy, že akce ÚOOZ byla „křišťálově čistá“. Myslím si, že jde o útok na ODS a premiéra Nečase. Jde o útok na demokracii v naší zemi, které den za dnem ubývá