Uprchlíci

27.07.2015 21:58

Uprchlíci

  V těchto horkých letních dnech nemá člověk chuť nic dělat, natož psát komentáře. Ale dnešní příspěvek ostravského "barda" - tradicionalisty ve známém kontrarevolučním magazínu mě k tomu přinutil.
  Tento člověk hrubě zaútočil na naše biskupy, kteří se rozhodli v nevyužívaných církevních objektech poskytnout útočiště křesťanským uprchlíkům.  Připadá mi, že u mnoha tradicionalistů s rostoucí horlivostí pro tradici upadá láska      k bližnímu a úcta k představeným Církve. Všechno zlé je k něčemu dobré. Jsem přinucen napsat nový komentář.
  Naši biskupové se tedy rozhodli do vybraných farností umístit křesťanské uprchlíky zejména z Blízkého východu.  Měli by určitou dobu žít v uprchlických zařízeních, kde by se naučili základy češtiny. Po získání azylu budou přestěhováni      do vybraných obcí. Mohli by přijít i do Vidnavy. Měli by se postupně začlenit do naší společnosti.
  Pokud by se Církev ve spolupráci s obcemi a městy takto postarala o křesťanské uprchlíky, nevidím v tom žádný důvod k obavám. Jsem však toho názoru, že by se měla Církev starat výhradně o křesťanské uprchlíky. V naší zemi je spousta neziskových organizací financovaných ze státního rozpočtu, které by se mohly případně postarat o imigranty jiného vyznání. Ale jsem toho názoru, jako i náš pan prezident Zeman, že by naše země měla přijímat jen křesťanské uprchlíky.
  Nepovažuji to za diskriminaci. Především křesťané jsou obětmi válek na Blízkém východě. Nepatří právě oni k těm nejpotřebnějším? Nejsou pronásledováni jen ve své zemi, ale mají těžkosti i v uprchlických táborech:
  https://echo24.cz/a/wHr6K/spory-mezi-uprchliky-ve-svedsku-krestane-ustoupili-muslimum

   Jen zde nesouhlasím s panem Lönngrenem, že jde o naprosto vyjímečné incidenty.

  Co bych chtěl zdůraznit je to, že azyl by měl být dočasný. Pokud dojde k urovnání situace v zemích, odkud uprchlíci přišli, měli by se vrátit domů.  A my bychom jim měli pomoci, aby ve své vlasti začali co nejdříve žít normálním životem.
  K tomuto názoru mě vedou i slova kardinála Filoniho, který prožil letošní Svatý týden mezi křesťany v Iráku. Ten prohlásil, že křesťanští uprchlíci nechtějí emigrovat, ale chtějí se vrátit do svých rodných vesnic:
  https://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=21702
 Tato slova by chtěla větší úvahu.  Nebylo by dobré, kdyby křesťané ve velkém opouštěli Blízký východ. 
  Aby se však mohli vrátit domů, musí se ukončit boje. Za vlády prezidenta Asada žili v Sýrii křesťané, muslimové i žídé vedle sebe v míru. Je třeba prezidenta Asada podpořit v boji proti protivládním bojovníkům a džihádistům Islámského státu.  Kdo podporuje tyto teroristy se můžeme dozvědět z těchto článků:
  https://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=22144


  https://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=21564


   Je třeba vyvolat velký tlak na země, které takto proti demokraticky zvolenému syrskému prezidentovi bojují.
  Také jsem četl zajímavý názor jednoho duchovního ze Sýrie, odkaz jsem si však neuložil. Ten řekl, že by bylo lepší podporovat uprchlíky přímo na místě uprchlických táborů.
  Finanční prostředky na jednoho uprchlíka, který přijal azyl v Evropě, by stačily na podporu šesti uprchlíků, kteří jsou    v táborech na Blízkém Východě. Možná je toto lepší varianta pomoci uprchlíkům.
  Naše Charita již dlouhá léta organizuje Adopci na dálku. Dárci posílají skrze Charitu finanční obnos pro konkrétní dítě    z chudé rodiny, aby mohlo studovat a později mělo lepší šanci najít si práci. Dítě žije dále ve své zemi. Prázdniny tráví   u rodičů. Sponzor zná jméno adoptovaného dítěte a může si s ním dopisovat.
  Nešla by zorganizovat Adopce uprchlíků na dálku? Přes Charitu by se poslala finanční částka, která by stačila na zajištění základních životních potřeb uprchlíka. Dárce by znal jméno toho, koho podporuje, popř. by měl jeho fotografii. Organizace této adopce by byla mnohem náročnější než adopce dětí, muselo by se spolupracovat s duchovními             v uprchlických táborech. Také by se muselo kontrolovat, zda peníze jdou na požadované účely.
  Nebyla by tato forma pomoci uprchlíkům lepším řešením?

21.07.2015