Papež František

22.04.2013 19:43

 

 

Od středy máme nového papeže. Když se mě ptali, koho tipuji za nástupce Benedikta XVI., tak jsem řekl, že nikoho. Hlavně ať je to Boží muž a dobrý nástroj Ducha Svatého. Přesto jsem byl překvapený. Jednak rychlostí volby, jednak věkem nového nástupce sv. Petra. Očekával jsem asi o 10 let mladšího. Benedikt XVI. byl zvolen v 78 letech. Za osm let pontifikátu však vykonal pro Církev mnoho dobrého. Takže necítím žádné zklamání.

Překvapivé je také jméno, které si vybral. František tu ještě nebyl. František z Assisi, následovník Ježíše Krista v chudobě a pokoře. Náš nový papež se svatému Františkovi v mnohém podobá. Neměl auto, bydlel v obyčejném bytě, chodil mezi chudé a narkomany. Nebál se vstupovat mezi nejubožejší, aby jim zvěstoval Boží lásku. Už tímto může být pro představené v Církvi velkým vzorem.

Papež František bude jiný než jeho předchůdci. A to je dobře. Mohl by do Církve přinést ducha chudoby, kterým oplýval jeho vzor. V jednom filmu o svatém Františkovi je scéna setkání světce s papežem. Papež je unešen opravdovostí víry svatého Františka, dokonce bych řekl, že mu závidí jeho vnitřní svobodu. Avšak úřad papeže mu nedovoluje, aby byl jako tento světec. Snad i nový papež bude mít tohoto ducha chudoby. Snad se celá Církev dokáže více spoléhat na Ježíše Krista než na majetek. Snad nám nový papež dodá více důvěry v Boha, více touhy k hlásání evangelia.

Je fanouškem fotbalového klubu San Lorenzo de Almagro z Buenos Aires. Tento klub nese jméno zakladatele – salesiánského kněze Lorenza Massy. V tabulce je momentálně na 12. místě. Neznám kvalitu mužstva, ale Baník je jistě lepší.

A nyní ještě něco osobního. S novým papežem mám společné dvě věci. Jednak křestní jméno (Jorge = Jiří), jednak jsme oba dva absolventy chemické průmyslovky. I z tohoto důvodu je mi velmi sympatický.

Nezbývá než popřát novému papeži Boží požehnání a pevné zdraví. Aby se stal novým svatým Františkem, který by přitáhl mnoho lidí k radikálnímu následování Krista.

Na závěr jeden citát svatého Františka z Assisi:

I jeden sluneční paprsek může prostoupit mnoho tmy.“

Zde můžete psát...