Papež František a prezident Vladimír

02.07.2015 20:20


  Ve středu 10.6. 2015 se papež František ve vatikánském apoštolském paláci setkal s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Projednávali situaci na Ukrajině a na Blízkém Východě.
  Setkání bylo významné, neboť Západ se trvale snaží Rusko i jeho prezidenta izolovat.
  Americký velvyslanec při Svatém stolci Františkovi dokonce "radil", co by měl tomu "agresorovi, diktátorovi a carovi" říci. Tato neomalenost již začíná být  pro americké velvyslance typická.
  Papež však prezidenta Putina nekáral, ale vybídl, aby se pokusil přispět k obnovení dialogu a míru na Ukrajině.
  Proč papež František vidí v ruském prezidentovi člověka, který by mohl přispět  k mírovému řešení ukrajinské krize? Myslím si, že papež, na rozdíl od Západu, vidí  v ruském prezidentovi Putinovi moudrého a charakterního člověka, kterému lze důvěřovat. Vidí to i Rusové, proto má ve své zemi tak velkou oblibu.
  Již jednou Vladimír Putin ukázal svou schopnost. Odvrátil zničení země na Blízkém Východě  - Sýrie. V září 2013 byly USA připravené bombardovat Sýrii bez mandátu OSN (porušení mezinárodního práva). Záminkou bylo údajné použití chemických zbraní syrskou armádou. Papež František vyhlásil Den půstu a modliteb za mír v Sýrii. A nejen to. Napsal ruskému prezidentovi dopis, ve kterém ho žádal o nalezení mírového řešení syrského konfliktu. Zároveň odmítl vojenský zásah v této zemi, tedy i americké bombardování.
  Vladimír Putin se zhostil svého poslání dobře. Syrská vláda přijala ruský návrh předat chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu. Tím byla Sýrie uchráněna "humanitárního" bombardování.
  Papež František vidí v ruském prezidentovi moudrého státníka, který je schopný a ochotný řešit konflikty mírovou cestou. Jako projev důvěry papeže v ruského prezidenta můžeme považovat i Františkův dar medaile se zobrazením Anděla  mírotvůrce, který přináší mír, spravedlnost a ochranu.
 Podle mého názoru má tato medaile z duchovního pohledu větší cenu, než Nobelova cena za mír pro amerického prezidenta Obamu (2009). Ukazuje, kde papež i Církev vidí politika, kterému jde skutečně o mír a spravedlnost ve světě.
  Prezident Putin se také postavil na obranu křesťanských hodnot. I v tom si s naším papežem rozumí.
  Na závěr ještě malé zamyšlení nad jménem ruského prezidenta. Podle Bible jméno nějakým způsobem charakterizuje svého nositele, vyjadřuje jeho životní poslání.
  Jméno Vladimír je slovanského původu. Můžeme ho vyložit jako "vládce míru", popř. "vládce světa".

12.6.2015