Pane prezidente, děkuji

01.06.2013 12:35

 

 

Pan prezident se stal v uplynulých dnech centrem zájmu sdělovacích prostředků. Nejprve pro svou údajnou opilost, pak pro neochotu jmenovat pana Putnu profesorem.

První událost se stala při vyzvedávání korunovačních klenotů. Předtím navštívil ruské velvyslanectví, aby oslavil konec 2. světové války. Pan prezident nepatří k minoritě abstinentů v naší zemi, takže je zřejmé, že se aktivně účastnil i přípitku.

Zde fakta končí. Prezidentovo zavrávorání při vyzvedávání korunovačních klenotů mohlo být způsobeno dvěma důvody:

1. nemoc, jak nám oznámila prezidentská kancelář

2. opilost, jak nám tvrdí většina sdělovacích prostředků a politických nepřátel pana prezidenta

Na ruském velvyslanectví jsem nebyl, takže chci přijmout první variantu. Zkušenost s objektivitou našich sdělovacích prostředků mi k tomu vydatně pomáhá. Je vidět, že mnozí ještě nestrávili zvolení Miloše Zemana za našeho prezidenta, takže hledají všechny možné i nemožné důvody k jeho dehonestaci.

Zaráží mě (ale jen trochu), že se k tomu přidává i představitel KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle jeho tvrzení „všichni vědí, že byl opilý“. Nevím, kdo dal panu Jurečkovi právo mluvit za všechny občany. Já tedy nevím, že byl opilý. Jak to ví pan Jurečka? Byl přítomný recepci na ruském velvyslanectví? Počítal panu prezidentovi skleničky? Dokonce pana prezidenta obviňuje z lhaní. Snad má proto přesvědčivé důkazy, jinak by to byla pomluva. O úctě k autoritě ani nemluvím.

Další slova pana Jurečky o tom, že se namazal jako „ruský mužík“, ukazují na další velký problém lidové strany – rusofobii. Dnešní Rusko je již něco jiného, než byl Sovětský svaz. Lidovcům to však nedochází. Ještě že pan Jurečka nezaregistroval na recepci účast bývalého prezidenta Václav Klause, to by byla další narážka. Někdy si připadám, když s některými lidovci mluvím o panu Klausovi, jako bych před býka rozvinul červené plátno.

A nyní druhá událost. Neochota jmenovat pana Putnu za profesora. Pan Putna je jistě vzdělaný člověk, ale to nemůže být všechno. Musí být také morální autoritou, když chce být profesorem vysoké školy.

Jako křesťan musím odmítnout postoje pana Putny k homosexualitě, kterou nepovažuje jako úchylku, ale spíše jako nějakou ctnost, na kterou je hrdý. To ukazoval na průvodu homosexuálů v Praze. Transparent se slovy „katolické buzny“ také ukazuje na jeho chápání homosexuality, které je cizí katolické morálce. Už účast na takovém průvodu, který nátlakovým způsobem propaguje sexuální úchylky, by měla být „odměněna“ církevním trestem. Pan Putna je homosexuál, to je jeho problém, ale dříve, než vezme do úst slovo „katolický“, ať si třikrát vypláchne ústa. Doporučuji panu docentovi přečíst katolický katechismus i další církevní materiály, aby si osvojil katolickou nauku a neobtěžoval své okolí svými výplody.

To však nemůže být argumentem pro nejmenování pana Putny profesorem. Avšak jeho předvolební video již ano. Kdyby ho natočil čtrnáctiletý puberťák, mávl bych rukou s povzdechem, že snad z toho vyroste. Pokud to však nahrál dospělý „muž“, který navíc přednáší na vysoké škole, tak to je něco úplně jiného. Zesměšňování autority prezidenta (současného, budoucího, ruského) je od křesťana, který má dodržovat Desatero, hodně divné. A ještě způsobem „zamrzlého“ puberťáka.

Již sama akademická obec by neměla ani uvažovat o profesuře takového člověka. Problém je v tom, že patří mezi elitu tzv. havlistů. Ti jsou, stejně jako bývalý prezident Václav Havel, našimi sdělovacími prostředky „nedoknutelní“.

Jsem rád, že pan prezident Zeman našel odvahu ozvat se proti jmenování pana Putny profesorem. Uvidíme, jak se mu podaří tlaky ze všech stran zvládnout.

Takže, pane prezidente, děkuji Vám za statečný postoj.